"sama Chemia" - Wystawa Prac Stanisława Kroszczyńskiego

 Rezerwacja zakończona
 
0
Kategoria
CzPS Inne
Termin
2019-11-06 00:00 - 2019-12-31 00:00
Miejsce
Czytelnia Pod Sowami - Zajączka 8
Telefon
22-121-76-28
E-mail
Strona WWW

„Sama chemia” - wernisaż wystawy malarstwa Stanisława Kroszczyńskiego

„SAMA CHEMIA: potoczne określenie czegoś składającego się ze związków sztucznych i szkodliwych (w przeciwieństwie do substancji „naturalnych”). Ta na pozór błaha fraza niesie ze sobą wiele dodatkowych, interesujących treści.

 

Sztuka, jak sama nazwa wskazuje, jest “sztuczna”, ma bowiem niewiele wspólnego z naturą. Co prawda wciąż jeszcze bywa jej naśladownictwem, co prawda natura nadal całkiem często stanowi inspirację dla artysty, natomiast z pewnością natura nie jest głównym przedmiotem zainteresowania sztuki.

 

Dzieło sztuki jest zaprzeczeniem natury – wytworem człowieka, a nie produktem naturalnego procesu.

 

Malarstwo znajduje jednak (oczywiście) szerokie zastosowanie dla substancji zarówno naturalnych jak i syntetycznych, a więc stanowi pole do obserwacji fascynujących zjawisk z pogranicza chemii i fizyki: koagulacja białka w temperze jajowej, wysychanie oleju jako reakcja chemiczna, tworzenie zawiesin koloidalnych zwanych potocznie farbami, rola napięcia międzyfazowego w działaniu rozpuszczalników, zjawiska kapilarne w akwareli…

 

Krótko mówiąc, malarstwo to właśnie SAMA CHEMIA.

 

Wystawa poświęcona jest malarskim rozważaniom na temat odbijania światła od lśniącej powierzchni, czyli estetycznej analizie funkcjonowania chemicznej substancji w określonych fizycznych warunkach. Jako malarz dokonuję syntezy, której wynikiem jest substancja sztuki: sztuczna, bo przetworzona przez rękę i umysł malarza, a potem oko i umysł widza”.

Stanisław KroszczyńskiStanisław Kroszczyński - Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, uzyskał dyplom w dziedzinie grafiki warsztatowej w pracowni profesora Rafała Strenta, studiował malarstwo w pracowni profesora Jerzego Tchórzewskiego. Mieszka i pracuje na Żoliborzu. Uprawia malarstwo, fotografię miejską oraz rysunek olejny.

 

 
 

Terminy

  • Od 2019-11-06 00:00 do 2019-12-31 00:00

Lista uczestników

 Brak uczestników